Bir Türk Hamamı veya Hamamı Ziyaret Ettiğinizde Ne Beklemeli?

Buke Hotel - Slice of the City - Çemberlitaş Turkish Bath

Bir Türk Hamamı veya Hamamı Ziyaret Ettiğinizde Ne Beklemeli?

Türk hamamına gitmekten hoşlanıp nefret etmediğinize karar vermeden önce veya hamam , en az bir kez deneyimlemeniz gerekir. Bir hamama ilk ziyaretinizse, Türk hamamına girmek göz korkutucu bir deneyim olabilir. Çemberlitaş Hamamı 'na yaptığım son ziyaretimi anlatarak, hamam süreci ve gelenekleri hakkında güzel bir izlenim edinecek, böylece ne bekleyeceğinizi bileceksiniz.

Hamam ve Hizmet Seçmek

Öncelikle bir oteldeki tarihi bir hamamı mı yoksa Türk hamamını mı ziyaret etmek istediğinize karar vermelisiniz. Daha sonra, kuruluşa girdikten sonra, tercih ettiğiniz hizmeti seçmeniz ve ödemeniz gerekir. Olası seçenekler şunlardır:

 • Self Servis - kendinizi yıkayın ve kendi sabununuzu, şampuanınızı ve havlunuzu getirin. Belli ki bu en ucuz seçenek ve size 60 TL civarında mal olacak. Bunu ilk ziyaretiniz için tavsiye etmem.
 • Geleneksel Tarz - gerçek Türk hamamı deneyimini yaşamak istiyorsanız bunu seçin. Bir görevli yaklaşık 15 dakika boyunca sizi yıkar ve masaj yapar ve hiçbir ekipmanı getirmeniz gerekmez. Bu hizmet sizi yaklaşık 95 TL'ye geri getirecek.
 • Diğer Stiller - Aromaterapi yağ masajı, refleksoloji, Hint baş masajı ve yüz kili maskesi gibi başka birçok hizmetleri de vardır. Bunlarla ilgileniyorsanız lütfen web sitelerini kontrol edin.

Seçtiğiniz hizmet ne olursa olsun, tesisleri dilediğiniz kadar kullanmanıza izin verilmektedir. Geleneksel tarzdaki hizmeti seçtim, içinde yeni bir temizleyicinin bulunduğu bir karton kutu aldım ve birkaç katlı ahşap bölmelerin bulunduğu muhteşem bir giriş holü olan camekan 'a yönlendirildim.

Picture of the camekan or entrance hall of Çemberlitaş Hamamı in Istanbul.
Entrance hall. © Çemberlitaş Hamamı

Bir görevli beni birinci kattaki kişisel giyinme odasına (bazılarında sadece kilitli dolaplar var) yönlendirdi ve bana sandalet ve bir peştemal - alçakgönüllülük için beline bağlanacak renkli bir ekose kumaş verdi.

Çıplak Çıplak Olacak mıyım?

Evet ve hayır. Uyulması gereken bazı katı hamam görgü kuralları vardır. Yeni başlayanlar için karıştırma yok! Hamamın ya her cinsiyet için bir tane olmak üzere iki bölümü var ya da günün farklı saatlerinde kadın ve erkekleri kabul ediyor.

Erkekler genellikle tamamen soyulur ve banyo sargısının altında hiçbir şey giymezler. Her zaman banyo sargısı ile giyinik kaldığınızdan emin olun - yanıp sönme kaşlarını çatar. Öte yandan kadınlar çoğunlukla iç çamaşırlarını (ama çoğu zaman sütyenlerini değil) banyo bandajının altına giymeye devam ederler. Seçim senin.

Ben de soyundum, peştemal giydim ve sandaletlere girdim. Daha sonra kapıyı kilitledim, anahtarı temizleyiciyle birlikte aldım ve masörüm beni soğukluk 'dan (soğutma odası) geçerek hararet ' e ( sıcak oda).

Banyo Prosedürü

Masör beni sıcak odaya kadar takip etmedi. Öncelikle bir süre rahatlamanız ve gevşemeniz ve en önemlisi terlemeniz gerekir! Türk hamamının mimarisini keşfetmek için harika bir zaman. Çoğu durumda, büyük bir kubbe, birkaç lavabo ve etkileyici bir göbektaşı - ısıtma kaynağının üzerinde merkezi, yükseltilmiş platform bulunan tamamen mermerle kaplı etkileyici bir oda.

Göbektaşı 'nda 15 dakika oturup yattıktan sonra masör odaya girdi. Servisin ilk bölümü, her zaman pozisyon değiştirilirken, merkezi platformun yan tarafında gerçekleşti. Görevli vücudumu ılık suyla ıslattı ve beni köpüklü bir çubukla köpürttü. Aynı zamanda tamamen kaygan ve ıslak olarak masajı aldım. Bazı durumlarda “acı yok - kazanç yok” kelimeleri aklımdan geçti. Michael Palin'in güzelce ifade ettiği gibi, muhtemelen "çoğu masörün birkaç kelimeden oluşan ama çok kilolu erkekler" olmasının nedeni budur.

Getting a massage and scrub in the Çemberlistaş Hamam in Istanbul.
Massage and scrub. © Çemberlitaş Hamamı

Yıkama ve masajdan sonra sıra ovma zamanı gelmişti. Eylem yeri merkezi platformdan havzalardan birine kaydırıldı. Görevli, orijinal Oriental el örgüsü yıkama bezinin modern sentetik muadilini karton kutusundan çıkardı ve vücudumu ovalamaya - ya da zımpara mı demeliyim - yapmaya başladı.

Üzerimdeki kirden utandıktan sonra (günde en az bir kez duş alsam da), başka bir sabunlu yıkama ve ardından soğuk suyla durulama seansı yaptım!

Soğuma

Bu, 15 dakikalık servisi sonlandırdı. Masör sıcak odadan çıktı, ama isterseniz biraz daha kalıp rahatlayabilirsiniz. Soğuk veya ara odaya geçmeden önce biraz daha kalmaya karar verdim. Bu oda aynı zamanda tertemiz olan duş ve tuvaletlere de ev sahipliği yapmaktadır. Duşlara gitmeden önce bana yeni, kuru bir banyo maskesi ve bir havlu verildi.

Daha sonra odama geri döndüm. Bazı ziyaretçiler önce yatakta biraz rahatlamaya, bir içki ısmarlamaya ve hatta kestirmeye karar verir. İkincisi durumunda, görevliye sizi ne zaman uyandırması gerektiğini söyleyin. Ama o zamana kadar bir saatten fazla orada olduğum için giyindim ve geri dönerken masörüme bahşiş verdim / teşekkür ettim. Kendimi harika ve son derece temiz hissettim.

Biraz Daha İpuçları

 • Hamamlar sabah 6'dan gece yarısına kadar açıktır.
 • Masör ve yıkayıcı sizinle aynı cinsiyetten olacak
 • Standart sabun kullanılmaktadır. Hassas bir cildiniz varsa veya bazı ürünlere alerjiniz varsa, kendi sabununuzu getirin.
 • Mahrem yerlerinizi kendiniz yıkamanız gerekir.
 • Islanacaksınız, bu yüzden kadınlar önce makyajlarından kurtulmak isteyebilir. Ayrıca gerekli tuvalet malzemelerini getirmeyi unutmayın.
 • Kadınlar da kuru iç çamaşırı getirmek isteyebilir
 • There is no way you can avoid tipping the attendant(s), so make sure you have some cash money on you. You normally tip 10 to 20% of the total amount
 • (Yeni) bronzluğunuzu önemsiyorsanız, şehir gezinizin veya tatilinizin başında bir hamamı ziyaret edebilirsiniz.

Sevdiğim Hamamlar

Favori hamamlarıma genel bir bakış (otel versiyonları yerine otantik olanları tercih ederim) ve biraz ekstra tavsiye için Türk hamamları hakkında bilmediğiniz bazı ekstra şeyler.

Yorumlar

Yorum gönder

MAKE A RESERVATION