İstanbul'da Yapılacak En İyi 15 Şey

Buke Hotel - Slice of the City - Bosphorus Sunset

İstanbul'da Yapılacak En İyi 15 Şey

İşte İstanbul'da yapılacak en iyi 15 şeyim, belirli bir sıra olmadan. Bunları popüler oldukları için değil, görülmeye ve deneyimlenmeye değer olduklarını düşündüğüm için seçtim. Bu nedenle mesela dünyaca ünlü Sultanahmet Camii'ni dahil etmedim, farklı bir şey önerdim. Ayrıca, ziyaretinize hazırlanırken genellikle gözden kaçan birçok gizli cevhere de dikkat çekmek istiyorum. Zevk almak!

Mevlevi

Turistik bir yer gibi görünebilir, ancak Mevlana'nın takipçilerinin gerçek bir ibadet hizmetidir. Tören sırasında Dervişler, dua kaynaklı bir trans yoluyla Tanrı ile insanlar arasında bir köprü haline gelirler.

İstanbul'da yapılacaklar listesi pek çok ziyaretçide yüksek olmasına rağmen, koltuklar tükendiği için insanlar genellikle sonunda bunu atlamak zorunda kaldı. Aynı hatayı yapmayın ve koltuklarınızı önceden ayırın.

Aya Sofya

Kiliseden camiye dönüştürülmüş bu muhteşem müze, dünyanın en büyük mimari başarıları arasındadır. Ayasofya, yıllarca süren restorasyon çalışmalarının ardındanAya Sofyasonunda iskele serbesttir ve ihtişamını olması gerektiği gibi özümsemenizi sağlar.

Başınızın 65 metre yukarısındaki 43 metre genişliğindeki kubbenin altındaki şaşırtıcı geniş nefin ortasında durmak, inanca ve bu konuda fiziğe meydan okuyor. Galeriye ulaşmak için sarmal rampadan çıkın ve İmparator Konstantin IX ve eşi İmparatoriçe Zoe tarafından kuşatılan İsa da dahil olmak üzere muhteşem Bizans mozaiklerine bakın.

Topkapı Sarayı

Topkapi Palace (Topkapi Sarayıhaklı olarak İstanbul'dayken kaçırmayı göze alamayacağınız bir manzara. Dört yemyeşil avlunun içerdiği bu köşkler ve köşkler kompleksi, neredeyse yarım yüzyıl boyunca padişah nesillerinin başlıca ikametgahlarının olduğu yerdir.

Topkapı Sarayı'ndaki en ilgi çekici yerler arasında padişah kadınlarının süslü bir 'kafesi' olan Harem, taç mücevherlerini saklayan hazine (ünlü Topkapı hançerini içeren) ve kılıç yapımına gelince bile Osmanlı'nın ince işçiliğini artıran silah odası ve yaylar.

Ayrıca Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in nefes kesen manzarası için sonuna kadar yürümeyi unutmayın.

Boğaz Turu

Boğaz gezisi olmadan İstanbul gezisi tamamlanmış sayılmaz.. Sadece şehrin güzel bir görünümünü sağlamakla kalmaz, ünlü su yolunun hem Avrupa hem de Asya kıyılarının sunabileceği çok şey vardır - asırlık saraylar ve konaklar bolca.

Yapabileceğiniz birkaç yolculuk var: kısa (ikinci asma köprüye ve arkaya), uzun bir (Karadeniz'e ve arkaya kadar) ve yaz aylarında gün batımı turu.

İkincisi benim favorimdi, ancak kendi başarısının kurbanı oldu. Bu günlerde boğaz turunun tamamını ya da vaktiniz varsa daha kısa versiyonunu tercih ediyorum.

Yerebatan Sarnıcı

Picture of Basilica Cistern in Istanbul, Turkey.
Basilica Cistern. © Dennis Jarvis

İstanbul sadece yer üstünde değil, Yerebatan Sarnıcı (Yerebatan) ile yeraltında da büyüleyicidir. Bizans mühendisliğinin bu enfes eseri, bir zamanlar mevcut Bulgaristan'dan İstanbul'a su kemerleri ile içme suyu getiren muhteşem bir yer altı sarnıcıdır.

Kısık ışığı ve arka plandaki damlayan su sesine klasik müziği ile kimisi romantik bulurken kimisi biraz ürkütücü bulur.

Yürüyüş yollarında yürüyün ve tavanı destekleyen 336 sütun arasında balıkların yüzmesini izleyin. Sütunlardan birinin tabanı olarak baş aşağı yerleştirilmiş Medusa başını görmek için sonuna kadar yürüyün.

Kapalıçarşı

Picture inside the Grand Bazaar in Istanbul, Turkey.
Grand Bazaar. © Frank Kovalchek

İstanbul Kapalıçarşı'da pazarlık avı 500 yıldan daha eski ama yine de dünyanın en büyük kapalı çarşılarından biri. 60 sokağında en az 5000 dükkan, 60 restoran, 18 çeşme, 12 cami ve hatta bir okul bulunur.

Bu, bazılarının iddia ettiği gibi bir turist tuzağı değil. Yerliler her gün buradan alışveriş yapıyor, ancak pazarlık konusunda sizden daha iyiler. Çarşı halıları, derileri, seramikleri, hediyelik eşyaları ve mücevherleri ile oldukça ünlüdür.

Bu kaosun içinde kaybolmamak elde değil, o yüzden dolaşmadan önce nereye girdiğinizi hatırlamaya çalışın.

Arkeoloji Müzesi

Picture of Archaeology Museum in Istanbul.
Archaeology Museum. © Helen Simonsson

İnsanlar genellikle Arkeoloji Müzesi'ni (Arkeoloji Müzesi) atlar ve bu çok yazık. Bu, dünyanın en zengin klasik antika koleksiyonlarından birini sergileyen gerçek bir gizli İstanbul mücevheridir.

Buradaki en ilgi çekici yerler, Büyük İskender'in hayatının önemli aşamalarını tasvir eden muhteşem lahiti, mavi çinili Karaman Mihrab, güzel Çinili Köşk ve dünyanın en eski hayatta kalan barış anlaşması olan Kadeş Antlaşmasıdır. Çocuklar için bir seçenek değil mi? Çocuk bölümünde Truva Atı modelini görene kadar bekleyin.

Arkeoloji Müzesi'ne Topkapı Sarayı'nın ilk avlusundaki tepeden sola giderek veya Gülhane Parkı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Süleymaniye Camii

Picture of Süleymaniye Mosque in Istanbul, Turkey
Süleymaniye Mosque. © Xiquinhosilva

İkonik Sultanahmet Camii yerine daha az ünlü Süleymaniye Camii'ni tercih ederim. Bence İstanbul'un en güzel ve en etkileyici camisi ve her gün binlerce turistin istilasına uğramamış.

Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman için ünlü mimar Sinan tarafından tasarlandı ve her ikisine de büyük bir saygı duruşu niteliğindedir. Aslında bir ibadet yerinden çok daha fazlası. Hastane, mutfak, okul vb. içeren bir bina kompleksidir.

Mezarlığın arkasındaki Süleyman ve Roxalana türbelerini, külliye dışında Sinan'ın türbesini ziyaret etmeyi ve Bağımlılar Sokağı'ndaki birçok restorandan birinde kuru fasulye yemeyi unutmayın. .

Kariye Kilisesi / Kariye Müzesi

Picture of the interior of the Chora Church or Kariye Museum in Istanbul, Turkey.
Kariye Museum. – © Joseph Kranak

Kariye Kilisesi, Aziz Kurtarıcı Kilisesi veya Kariye Müzesi, bilinenin biraz dışında ama görülmeye değer. Kariye/Edirnekapı'da, eski şehir surlarının yanında yer alan yapı, İstanbul'un sunduğu en şaşırtıcı dini yapılardan biridir.

Bu kilisenin duvarları ve tavanları, çarpıcı Bizans mozaikleri ve muhteşem fresklerle süslenmiştir. Bazıları Hıristiyan dünyasında en önemli olarak kabul edilir.

Ve oradayken, beşinci yüzyıldan kalma sur kalıntılarının ve ahşap Osmanlı evlerinin tadını çıkarın.

Dolmabahçe Sarayı

Picture of Dolmabahce Palace in Istanbul, Turkey
Dolmabahçe Palace. © Xiquinhosilva

Dolmabahçe Sarayı sadece büyüleyici. Burada amacımı göstermek için birkaç gerçek. Saray devasa - 600 metre uzunluğunda - en az 285 oda ve 43 salon içeriyor. 1856'da Sultan Abdüi Mecit tarafından, temel olarak gerileyen Osmanlı İmparatorluğu'nun iyi durumda olduğunu kanıtlamak için inşa edilmiş, ancak inşaat tam tersiyle sonuçlanmıştır.

Bununla birlikte, altın varak, kristal ve mermerin aşırı kullanımının kanıtı olan hiçbir masraftan kaçınılmadı. Bakara kristal merdiven, ana banyo ve 4.5 tonluk avizeli tören salonu bariz temel özelliklerdir. Sadece ikincisini görmek etkileyici!

Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra sarayı kendisine yurt edinmiş ve burada 10 Kasım 1938'de saat 09:05'te vefat etmiştir. Bir haraç olarak, saraydaki tüm saatler bu zamanı gösterir.

Galata Kulesi

Picture of Galata Tower in Istanbul, Turkey
Galata Tower. © Alexxx Malev

Galata Kulesi, İstanbul'un 360 derece panoramik manzarasını görmek için şehirdeki en iyi noktalardan biridir. Aydınlık bir günde, Prens Adaları 60 metre yüksekliğindeki bu kuleden. Dokuzuncu katta ayrıca bir restoran/kafe var, ancak bunu tamamen atlamaktan çekinmeyin.

Bunun yerine, kuleyi çevreleyen Galata'nın şirin sokaklarında dolaşın ve birçok terastan birinde bir şeyler içebilir veya yiyecek bir şeyler yiyebilirsiniz. Sadece bundan daha fazla zevk almakla kalmayacak, aynı zamanda çok daha iyi bir teklif alacaksınız.

Bebek ve Ortaköy

Ortaköy in Istanbul, Turkey.
Ortaköy. © Eric Charlton

Bebek ve — daha az genişliğe — Ortaköy iki köydür Boğaziçi tarafından görülmeye değer, ancak turistler arasında daha az bilinir.

Bebek, Boğaz'ın kıyısında canlı, yeşil ve zengin bir semttir. Hafta sonları yerel halk tarafından iyi bilinir ve sık sık ziyaret edilir. (Geç) kahvaltı için yerel bir favoridir. çarpıcı manzara ve ardından tahta kaldırımda güzel bir yürüyüş, birçok kafeler. Diğerleri daha sonra gelir ve hareketli gece hayatının tadını çıkarır.

Boğaz turu yaptıysanız Ortaköy'ü kaçırmanız çok zor. İlk köprünün hemen önündeki sahildeki şirin camisi göze çarpıyor. Pazar günleri kurulan el sanatları pazarının yanı sıra, restoran ve kafelerle dolu, araç trafiğine kapalı Arnavut kaldırımlı sokaklar da oldukça ilgi görüyor.

İstanbul'un Gece Hayatı

Image of Sortie, waterfront night club in Istanbul, Turkey.
Sortie nightclub. – © Sortie

İstanbul'un gece hayatı dünyanın geri kalanıyla rekabet edebilir. İster en sevdiğiniz içeceği yudumlarken (yerel) bir canlı performansın keyfini çıkarın, ister güncel ve geçmiş dünya yıldızlarının konserlerine katılın, ister Boğaz'ın açık hava mekanlarında gece boyunca dans edin, ister 360 çatı manzarasının keyfini çıkarın, İstanbul, hepsi bu.

Yerel Pazarları Ziyaret Edin

Market in Kadıköy, Istanbul.
Kadıköy market. © Harold Litwiler

Türkiye'nin mutfağı, farklı kıtaların ve kültürlerin lezzetlerini harmanlayan en zengin mutfaklar arasındadır.

Tüm bu yemekler taze ürünlerle yapılır, siz de yerel pazarları ziyaret ederek ilk elden satın alabilirsiniz. İstanbul'da . Bu kasaba pazarları (pazar) ilk bakışta bunaltıcı görünebilir, ancak emin olun ki tezgahtarlar tarafından sıcak bir şekilde karşılanacaksınız. İletişim zor olabilir, ancak deneyim paha biçilemez.

Hamamda Yıkanmak

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamin Istanbul.
Ayasofya Hamamı © Ayasofya Hamamı

Vücudunuzu gençleştirmek için almaktan daha iyi bir şey yoktur. bir hamamda temizlendi . Uzun bir yürüyüş gününden sonra şunu hayal edin: üzerinizde sadece pamuklu bir bez var, önce buharlı bir odada sıcak mermerin üzerine uzanıp akan suyun yankılarını dinleyerek rahatlayın. Ardından hızlı bir sabunlu vücut peelingi, ardından cildiniz pürüzsüz ve yumuşak olana kadar sultan masajı yapın.

Şehirde birçok hamam bulunmaktadır. En eskileri arasında (yakın zamanda yenilenmiş) Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı ve Kılıç Ali Paşa Hamamı bulunmaktadır. İlki Sultanahmet Meydanı'nda, ikincisi İstanbul Modern'den çok uzak olmayan Tophane-Karaköy'de.

Yorumlar

Yorum gönder

MAKE A RESERVATION