Topkapı Sarayı Haremini Ne Kadar Kolay Ziyaret Edebileceğinizi Görün

Buke Hotel - Slice of the City - Topkapı Palace

Topkapı Sarayı Haremini Ne Kadar Kolay Ziyaret Edebileceğinizi Görün

Harem kelimesi Arapça'dan gelir ve aslen yasak anlamına gelir. Çoğunun (istediğinin) aksine, Harem sadece erotik bir sera değildi.
Orası padişah ve oğullarının özel alanıydı, bu nedenle binayı koruyan kara hadımlar dışında diğer tüm erkekler için yasaktı. Kadınlar ise içeri girmekte zorlanmadılar. Ancak içeri girince çıkış yoktu.

Topkapı Sarayı mutlaka görülmesi gereken bir özelliktir ve kesinlikle ekstra paraya değer.

Entrance to Harem of Topkapi Palace in Istanbul
Entrance to Harem – © Istanbul Insider

Tekneyi kaçırmayın

Harem'i ziyaret etmek için rehberli bir tur atmaktan başka seçeneğiniz yok. Bu turların çoğu İngilizce olsa da, nadir bulunan bir Türkçe tura girmediğinizden emin olun. Maksimum 50 kişi kapasiteli bu turlar yaklaşık yarım saat sürüyor ve günün erken saatlerinde rezerve ediliyor.

Tavsiyeme uyun: Saraya girdikten sonra doğruca Harem bilet kutusuna gidin. Bu şekilde tekneyi özlemiyorsunuz ve ayrıca güneşin başınızı kavurduğu uzun kuyruklarda ayakta durmaktan da kaçınmış oluyorsunuz.

Haremde Yaşam

16. yüzyılın sonunda inşa edilen Harem, avlular ve çeşme bahçeleri ile birbirine bağlanan yaklaşık 300 muhteşem döşenmiş odadan oluşan bir labirentti. Zirvede, 1.000'den fazla harem kadını, çocuğu ve siyah hadımın evi (veya hapishanesi) idi.

İslam, Müslümanları köleleştirmeyi yasakladığından, harem kadınlarının çoğu Hıristiyan ya da Yahudiydi ve çoğu hükümdarlardan ve soylulardan hediye olarak alındı. Özellikle şu anda Gürcistan ve Ermenistan olarak bilinen bölge olan Çerkesyalı kızlar, göz kamaştırıcı güzellikleri nedeniyle tercih ediliyordu.

Harem'e girdikten sonra kızlar okutulup İslam dinine geçtiler ve uygun saray eğitimi aldılar: onlara yazma, okuma, enstrüman çalma, şarkı söyleme, dans etme ve padişaha zevk verme öğretildi.

Chamber of Valide Sultan in Harem of Topkapi Palace
Chamber of Valide Sultan – © Istanbul Insider

Haremin başı, hüküm süren padişahın annesi olan valide sultan idi. Haremi sadece organize etmekle kalmamış, aynı zamanda kadının yaşamı ve ölümü hakkında da karar vermiş ve padişahın eş veya cariye seçiminde büyük etkisi olmuştur. Her cariyenin nihai hedefi, geleceğin valide sultanı olmaktı.

Haremdeki rekabet bu nedenle oldukça sertti, çünkü her cariye valide padişah'in gözüne girmeye ve padişahın dikkatini çekmeye çalıştı. Padişahın çocuğunu doğurmak daha yüksek bir statüye yol açtı. Elbette erkek olsaydı, çünkü bir gün yeni padişah olabilirdi ve o yeni valide sultan , Osmanlı İmparatorluğu'nun en güçlü kadınları olurdu. Osmanlı hanedanlığında tahtın herhangi bir imparator oğlu için mevcut olduğunu unutmayın. Primogeniture (en büyük oğlunun tahta çıkma geleneği) gözlemlenmedi.

Bahisler yüksek olduğu için, cinsiyetin yanı sıra, Harem'de zehirleme veya diğer esirleri bıçaklama şeklindeki şiddet oldukça yaygındı. Özellikle padişahın çocuklarının anneleri arasında rekabet vardı, çünkü sadece biri zirveye çıkıyordu. Size bir fikir vermek gerekirse, Sultan III. Murat'ın 103 çocuk babasıydı.

Courtyard of eunuchs in Harem of Topkapi Palace
Courtyard of eunuchs – © Istanbul Insider

Üstelik cariyeler kara haremağası (kızlar ağası) konusunda da dikkatli olmak zorundaydılar. Sadrazamdan sonra ikinci olarak kabul edildi ve padişah ile valide padişah arasında bir arabulucu olarak, tüm saray sırlarının farkındaydı. Fiziksel ve psikolojik sakatlıkları nedeniyle, kinci ve yozlaşmış olma eğilimindeydiler. Efsaneye göre bazen kızları bir çuvala doldurup Boğaz'a fırlattılar, sırf bunun için.

Kara hadımlar çoğunlukla Afrika'dan, tercihen Sudan'dan alındı. O günlerde açık ten (cariyelerinki gibi) koyu tenden daha estetik kabul edildiğinden, padişahlar bunun cariyeler ile koyu tenli hizmetçileri arasındaki aşk olasılığını azaltacağına inanıyorlardı.

Harem'in İçinde

Yaklaşık 300 odadan maalesef sadece bir avuç halka açıktır. Hareme, Dolaplı Kubbe'ye (Dolaplı Kubbe</em) açılan Arabalar Kapısı'ndan (Arabalar Kapısı) girersiniz. >), hadımların yaptıkları işlerin kayıtlarını tutacakları raflar ve dolaplarla dolu bir oda.

Harem'e gerçek giriş holü olan ve siyah harem ağaları tarafından korunan Abdest Çeşmesi Salonu ( Şadırvanlı Kanepe ) üzerinden Siyahlar Avlusu'na çıkar. Hadımlar.

Solda, mermer revakların arkasında yatakhanelerini göreceksiniz. En sonunda kara haremağasının (kızlar ağası) dairesi yer alır.

Imperial Hall in Harem of Topkapi Palace
Imperial Hall – © Istanbul Insider

Tur daha sonra cariyelerin yıkanıp rahatladıkları Harem hamamları ve hadımların cariyelerin tabaklarını masaya koyduğu Cariyeler Geçidi (Cariye Koridoru) ile devam eder. geçit boyunca, Cariyeler Avlusu'na (Kadın Efendiler Taşlığı) girer. Harem'in en küçük avlusudur.

Sonraki duraklar Kraliçe Annenin Daireleri ( Valide Sultan Dairesi ). Bu apartman kompleksi 40 odadan oluşuyordu. Sadece ikisi halka açıktır: resepsiyon alanı olan yemek odası ve dua için bir niş bulunan yatak odası. Her iki oda da İznik porselenlerinden mavi-beyaz veya sarı-yeşil çinilerle dekore edilmiştir.

Sultan ve Ana Kraliçe Hamamları 'ndan ( Hünkar ve Valide Hamamları ) yürüdükten sonra tur, İmparatorluk Salonu ' na ( Hünkar Sofası). Sultan ve kadınlarının hem eğlence hem de resmi resepsiyonlar için toplandıkları Harem'deki en büyük kubbedir. Altın tahtına oturan padişah olayları seyrederdi.

İmparatorluk Salonu'nun bitişiğinde, salonu, kütüphanesi ve yemek odasından oluşan ve duvarlardaki meyve ve çiçeklerden dolayı meyve odası olarak da bilinen Sultan III. Murat'ın Daireleri bulunmaktadır.
Tur daha sonra İkiz Köşk (Çifte Kaşırlar) veya Veliaht Daireleri (Veliahd Dairesi) ile devam eder. . Bu muhteşem İznik çini odaları, şehzadenin inzivada yaşadığı ve Harem disiplini konusunda eğitim aldığı özel odası olarak kullanılmıştır.

Harem'den çıktıktan sonra kendinizi Üçüncü Avlu.

After exiting the Harem, you’ll find yourself in the Third Courtyard.

Harem
Bab-ı Hümayun Caddesi, Sultanahmet – İstanbul
(Ayasofya'nın arkası).
Tel: +90 212 512 04 80
Açılış Saatleri – Giriş Ücretleri

Yorumlar

Yorum gönder